• JAN KOCHANOWSKI
          PATRONEM NASZEJ SZKOŁY

          Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie jako syn średnio zamożnego szlachcica. Miał liczne rodzeństwo: siedmiu braci i pięć sióstr. Prócz Jana jeszcze dwaj bracia, Mikołaj i Andrzej, zajmowali się literaturą. Poznał łacinę i kształcił się w sztukach wyzwolonych, a w wieku czternastu lat został studentem Akademii Krakowskiej. W sumie 15 lat spędził na studiach i podróżowaniu. Prawdopodobnie trzy lata mieszkał w Krakowie,a rok w Królewcu, gdzie zaprzyjaźnił się z księciem Prus Wschodnich, Albrechtem. Około 1552 roku przeniósł się do Włoch i studiował w Padwie filologię klasyczną, gdzie zdobył doskonałą znajomość greki, a przede wszystkim łaciny, dzięki czemu mógł później tworzyć w tym języku. Pobyt Kochanowskiego we Włoszech trwał około pięciu lat, a potem udał się w podróż do Francji (Marsylia, Paryż), a w 1599 przez Niemcy wrócił do Polski.

          Kolejny okres życia poety nazywany bywa dworskim. Kochanowski służył na dworach zarówno świeckich, jak i kościelnych magnatów. W roku 1564 został sekretarzem króla Zygmunta Augusta, jednak w latach siedemdziesiątych wycofał się z życia publicznego .Osiadł w Czarnolesie koło Lublina i ożenił się z Dorotą Podlodowską .Życie rodzinne układało się szczęśliwie , państwo Kochanowscy mieli sześć córek oraz syna, który urodził się po śmierci poety. Trzy dziewczynki zmarły w dzieciństwie, a po śmierci jednej z nich, Urszulki, ojciec napisał cykl trenów. W Czarnolesie powstały najlepsze i najdojrzalsze prace poety. Jan Kochanowski zmarł nagle 22 sierpnia 1584 roku w wieku 54 lat. W jego pogrzebie brali udział król Stefan Batory i kanclerz Jan Zamoyski.

          Utwory Jana Kochanowskiego: poematy epickie: Zuzanna (1562), Szachy (1564-1566) utwory publicystyczne :Zgoda (1564), Satyr (1564) Pieśni (wydane 1586) Fraszki (wydane 1584) Psałterz Dawidów (1579) tragedia oparta na motywach mitu trojańskiego – Odprawa posłów greckich Treny (wydane 1580) Dla nas Jan Kochanowski to przede wszystkim humanista, Polak,patriota, ale także mąż i ojciec. To człowiek wszechstronnie wykształcony, spadkobierca poetów antycznych. Życie i twórczość ,służba ojczyźnie, humanistyczny pogląd na świat sprawiły,że wybraliśmy poetę z Czarnolasu na naszego patrona. Autor „Hymnu do Boga” reprezentuje te wszystkie wartości, które są drogie sercu każdego Polaka.

           

          Księgi wtóre
          Pieśń IX- fragmenty

           

          Nie porzucaj nadzieje,
          Jakoć się kolwiek dzieje.

           

          Nic wiecznego na świecie:
          Radość się z troską plecie.

          Ale człowiek zhardzieje,
          Gdy mu się dobrze dzieje,
          Więc też, kiedy go Fortuna omyli,
          Wnet głowę zwiesi i powagę zmyli.

          Lecz szczęście wszelakie
          serce ma być jednakie,
          Bo z nas Fortuna w żywe oczy szydzi,
          To da, to weźmie, jako jej się widzi.

          Ty nie miej za stracone,
          Co może być wrócone:
          Siła Bóg może wywrócić w godzinie;
          A kto mu kolwiek ufa, nie zaginie.

           

          Poniżej znajduje się film o Janie Kochanowskim.