• PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ WFOŚiGW REALIZOWANE

          w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego   w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi


          PROJEKT

          „Nasze ekologiczne pracownie”
          pn. „Przez morza, lądy i kultury świata”

          logo

          Wartość ogólna zadania: 55 555PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 50 000 PLN

          Czas realizacji: X 2021 – VIII 2022

          Nowa ekopracownia geograficzna już wkrótce w SP6

          Po raz kolejny SP6 w Zgierzu została Laureatem Konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. "Nasze Ekologiczne Pracownie". Tym razem, do funkcjonujących już pracowni przedmiotowych, dołączy niedługo super multimedialna pracownia geograficzna.

           


          PROJEKT

          „Nasze ekologiczne pracownie”
          pn. „Pracownia ekobadaczy czterech żywiołów”

          logo

          Wartość ogólna zadania: 55 483PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 49 934 PLN

          Czas realizacji: X 2020 – IV 2021

          Siarka i jej związki

          Siarka jako pierwiastek występujący w przyrodzie w stanie wolnym znana była już w starożytności. Stosowana była w lecznictwie, a palącą się siarkę wykorzystywano do dezynfekcji. Siarka jest spotykana w przyrodzie zarówno w stanie wolnym, jak i pod postacią związków chemicznych. Na dzisiejszych zajęcia koła chemicznego uczniowie zbadali właściwości siarki otrzymując siarkę koloidalną, a także otrzymali tlenek siarki (IV) oraz siarczek żelaza (II).

            

          Otrzymywanie wodorotlenków praktycznie nierozpuszczalnych w wodzie

          Reakcje strąceniowe to reakcje, w których wytrącają się osady trudno rozpuszczalnego związku chemicznego. Na zajęciach koła chemicznego uczniowie w praktyce sprawdzili jak takie reakcje zachodzą oraz jakie barwne osady związków chemicznych powstają. Za pomocą tych reakcji udało się otrzymać takie wodorotlenki, które są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie.   

              

          Otrzymywanie tlenu i badanie jego właściwości

          Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia dla większości organizmów żywych. W temperaturze pokojowej jest on bezbarwnym gazem, bez smaku i zapachu oraz trudno rozpuszcza się w wodzie. W stanie wolnym występuje w atmosferze stanowiąc 21% objętościowych  powietrza. W przemyśle tlen otrzymuje się poprzez skroplenie powietrza a następnie w wyniku destylacji frakcyjnej oddziela się go od innych składników. Na dzisiejszych zajęciach koła chemicznego otrzymaliśmy tlen w warunkach laboratoryjnych w katalitycznej reakcji rozkładu nadtlenkiem wodoru używając tlenku manganu(IV) jako katalizatora. Otrzymany tlen posłużył do zbadana jego właściwości.  

            

          Otrzymywanie chloru i badanie jego właściwości

          Gazowy chlor mimo tego, że podczas I wojny światowej okrył się złą sławą, to w dzisiejszych czasach jest ważnym składnikiem w wielu procesach przemysłowych. Chlor używany jest w instalacjach do uzdatniania wody, na ostatnim etapie procesu, gdzie w reakcji gazowego chloru z wodą tworzy się, posiadający silne właściwości dezynfekujące, kwas chlorowy(I) oraz HCl. Do ogólnie pojętej dezynfekcji stosuje się wiele różnych związków chloru (przede wszystkim chloroaminy), szerokie zastosowanie znalazł także jako wybielacz (papieru, tkanin). Na dzisiejszych zajęciach koła chemicznego otrzymaliśmy gazowy chlor w reakcji manganianu(VII) potasu z kwasem chlorowodorowym. Uzyskany w ten sposób gazowy chlor poddaliśmy reakcji z żelazem otrzymując chlorek żelaza(III).

            

           

          Otrzymywanie amoniaku w warunkach laboratoryjnych

          Podczas dzisiejszych zajęć koła chemicznego uczniowie zapoznali się z metodami syntezy amoniaku. Gaz ten przede wszystkim ma zastosowanie w przemyśle, przy produkcji nawozów sztucznych, otrzymywaniu kwasu azotowego(V), a także przy produkcji węglanu sodu (tzw. sody amoniakalnej). Używany jest również przy wytwarzaniu syntetycznych tkanin, cyjanowodoru czy materiałów wybuchowych. Na zajęciach koła uczniowie otrzymali amoniak w reakcji chlorku amonu z wodnym roztworem wodorotlenku sodu oraz doświadczalnie zbadali jego właściwości. 

            

           

          Badamy wodę w Bzurze

          We wtorek 14 września odbyły się niecodzienne zajęcia koła chemicznego. W tym dniu grupa uczniów wraz z opiekunem koła oraz paniami praktykantkami postanowiła zbadać jakość wody w naszej zgierskiej rzece Bzurze. Podczas tych zajęć uczniowie za pomocą walizek ekobadaczy wykonali analizę ilościową takich jonów jak: azotanowy(III), azotanowy(V), fosforanowy(V) i wiele innych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż duża obecność jonów amonowych klasyfikuje naszą rzekę Bzurę do V klasy czystości wód.

            

           

          Badanie powietrza

          W słoneczny dzień 15 czerwca br. w ramach zajęć koła chemicznego uczniowie wraz z opiekunem koła postanowili wyjść poza teren szkoły w celu zbadania właściwości jednego z czterech żywiołów jakim jest powietrze. W parku miejskim przeprowadzili szereg ciekawych doświadczeń dotyczących właściwości powietrza oraz składników w nim się znajdujących. Dzięki zakupionym z projektu walizkom terenowych zbadali min. masę powietrza, rozszerzalność cieplną powietrza, temperaturę i wilgotność oraz oznaczyli zawartość ozonu w powietrzu.

            

          Analiza kationów pierwszej grupy analitycznej 

          Podczas zajęć koła chemicznego zorganizowanego po inauguracji działalności ekopracowni, uczniowie zapoznali się z analizą jakościową kationów należących do pierwszej grupy analitycznej. Dzięki reakcjom strąceniowym mogli zobaczyć jak strącają się kolorowe osady trudno rozpuszczalnych związków chemicznych.  

            

          Otwarcie Ekopracowni chemicznej

          W czwartek 13 maja br. Prezydent Miasta Zgierza Pan Przemysław Staniszewski oraz Dyrektor Szkoły Pani Halina Sypka zainaugurowali działalność „Pracowni ekobadaczy czterech żywiołów”.

          Podczas oficjalnego otwarcia , na którym gośćmi byli również Naczelnik Wydziału Edukacjì i Młodzieży Pan Marek Lipiec oraz Wicedyrektor Szkoły Pani Małgorzata Mirowska, Pan Piotr M. Zagórski nauczyciel chemii, współautor projektu poprowadził, wykorzystując nowoczesny sprzęt multimedialny krótki wykład dotyczący czterech żywiołów tj. powietrza, wody, ziemi oraz ognia.

          Po prezentacji uczennice szkolnego koła chemicznego, Zuzanna Stróżewska oraz Magdalena Urbaniak wykonały korzystając z zakupionego dygestorium efektowne doświadczenia chemiczne pokazujące wzajemne oddziaływanie czterech żywiołów.


          Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz wsparciu Urzędu Miasta.

            


          PROJEKT

          „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach”
          pn. „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców – sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza”

          Wartość ogólna zadania: 38 889 PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 35 000 PLN

          Czas realizacji: IX 2020 – VI 2021

          WFOŚiGW w Łodzi informuje o rozstrzygnięciu Konkursu pn. „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2020/2021”. Z radością informujemy, że projekt SP6 w Zgierzu, pt. „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców – sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza” znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji Konkursu.

          Kolejna grupa uczniów wyruszyła na wycieczkę dofinansowaną przez WFOŚiGW. Uczniowie klas VII odwiedzenili punkty widokowe kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Kleszczowie i Żłobnicy. Kolejką wjechali na Górę Kamieńsk, sprawdzili swoją odwagę na torze saneczkowym, a następnie podziwiali Muzeum Giganty Mocy. Pogoda nas nie rozpieszczała,ale humory dopisały.

            

           

          Tym razem w pięknej scenerii WPN spędziliśmy dwa dni. Podróż rozpoczęliśmy zwiedzjąc dzielnicę sportowo-rekreacyjną Malta w Poznaniu. W samo południe na Ratuszu Staromiejskim powitały nas symboliczne poznańskie koziołki. Udało nam się zwiedzić Katedrę na Ostrowie Tumskim gdzie pochowano m.in. Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Popołudnie i wieczór spędziliśmy sportowo-rekreacyjnie nad Jeziorem Dymaczewskim.
           
          Dzień drugi to warsztaty przyrodnicze Jeziory-Osowa Góra ciekawie poprowadzone przez pracowników Parku w malowniczym krajobrazie polodowcowym. Trasę zakończyło wspólne ognisko. Wracając odwiedziliśmy miasto urodzin Wisławy Szymborskiej - Kórnik. Przeszliśmy też aleją najstarszych dębów w Polsce, w Rogalinie. Przy tak pięknej pogodzie dopisywały nam również humory.

            

           

          Na Dzień Dziecka przypadła trzecia zaplanowana wycieczka, tym razem klas Va i VIb. Trasa wiodła przez taras widokowy w Kleszczowie skąd podziwialiśmy odkrywkę węgla brunatnego i Górę Kamieńsk. Mieliśmy okazję zwiedzić interaktywne muzeum-Giganty Mocy. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów był wjazd kolejką linową i tor saneczkowy.

              

          24 maja wyruszyliśmy do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie klas: IVB VIA.VIIB i VII D wędrowali leśną ścieżką przyrodniczą oznaczając gatunki drzew. Niestety opóźniona wiosna nie pozwoliła nam obejrzeć największej atrakcji ZPK, kwitnących hektarów rododendronów.

            

          21 maja, gdy tylko było to możliwe, w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW ponownie wyruszyliśmy w teren. Tym razem wraz z klasami: IVa i IV c udaliśmy się do Nieborowa i Arkadii. W Nieborowie czwartoklasiści uczestniczyli w warsztatach malowania na drewnie, zwiedzili zagrodę agroturystyczną i spędzili czas na zabawach ruchowych.. Przy pięknej pogodzie podziwialiśmy również park przy pałacu Radziwiłłów oraz park romantyczny w Arkadii.

            

          Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zaprezentować laureatów konkursu plastycznego pt.: „Gdzie wzrok nie sięga”, zorganizowanego w ramach projektu „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Lista zwycięzców i laureatów.

            

          21 stycznia w SP6 odbyły się warsztaty "Zabawy z powietrzem" realizowane w ramach projektu „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców – sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza”,dofinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi. Nasz Gość przeprowadził wiele ciekawych doświadczeń , poznaliśmy nowe trudne pojęcia, przekłuwaliśmy balony, tropiliśmy zapachy i układaliśmy puzzle. Było bardzo ciekawie i zabawnie. Po raz kolejny przekonaliśmy się, ze nauka to potęgi klucz...

            

           

          Ponownie uczniowie SP6-klasy VIIA, VIIC i VI A wyruszyli z ekspedycją do Ojcowskiego Parku Narodowego. Trasa, która wiodła przez Dolinę Prądnika pozwoliła podziwiać charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej krajobrazy, formy krasowe oraz florę i faunę. Uczniowie, malowniczym szlakiem, dotarli do największej jaskini w Ojcowskim Parku Narodowym – Groty Łokietka. Oczywiście wyprawa była możliwa dzięki dofinansowaniu przez WFOŚiGW.

           

          Za nami pierwsza z zaplanowanych wypraw zrealizowanych w ramach projektu”SP6 na tropie niewidzialnych zabójców-sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza”. W ramach trzydniowego pobytu uczestniczyliśmy w rajdzie terenowym „Cztery pory roku” w Ojcowskim Parku Narodowym”.

          • Przeszliśmy również ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez Jaskinię Ciemną i Krowią z przewodnikiem OPN.
          • Uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez nauczycieli warsztatach „Badanie fizyko-chemiczne składu jakości powietrza, wody i gleby” oraz „Określanie czystości powietrza na podstawie skali porostowej”
          • W drodze powrotnej, szlakiem Orlich Gniazd dotarliśmy do zamków w Mirowie i Bobolicach.


           

          PROJEKT

          „Nasze ekologiczne pracownie”

          Wartość ogólna zadania: 55 555 PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 50 000 PLN

          Czas realizacji: IX 2019 – VIII 2020

          Kto skoczy dalej - ty czy zając? W piekny upalny czerwcowy dzień uczniowie w pełni wykorzystali nasza skocznie.Była świetna zabawa i rywalizacja.
            
           
          Ciepły dzień umożliwił nam wykorzystanie ścieżki sensorycznej.Takie cwiczenia na bosych stopach to nie tylko zdrowie, to rowniez radość spędzania czasu na świeżym powietrzu i poznania dotykowe jakie stwarzają różne faktury i materiały, którymi wysyłane są ścieżki.Klasa 3 a bardzo polubiła taki sposób ćwiczeń gimnastycznych.
            
           
          Edukacja na świeżym powietrzu
          Edukacja na świeżym powietrzu to wspaniała alternatywa po długim czasie spędzonym w domu. Dziś naszą przygodę z nauką rozpoczęliśmy od quizu PRAWDA CZY FAŁSZ. Każdy uczeń miał okazję bezstresowo sprawdzić swoją wiedzę na temat naszego kraju oraz doskonalić umiejętność pracy zespołowej i prezentowania się na forum klasy.
          Czytanie na trawie o Babci, która posługuje się metaforami okazało się równie przyjemne co quiz. Nic dziwnego, że kolejne metafory sypały się z dziecięcych rękawów z prędkością świecącego dziś słońca. Samodzielne zapisanie definicji przez dzieci było podsumowaniem zajęć i sygnałem,że najbliższe dwie godziny będą wykorzystane na zabawy sportowe.
            
            
          Lutowy spacer po naszym ogrodzie
          Na dworze jeszcze zimno, ale my nie możemy doczekać się wychodzenia do naszego ogródka. Wyszliśmy sprawdzić co owady robią zimą? Dowiedzieliśmy się, że są owady lubiące zimę, posiadające specjalne antyzamarzacze.
            
          Zabawy na śniegu
          Nauka zimą może być świetną zabawą...sprawdziliśmy dzis , jakie ślady w śniegu zostawiają zwierzęta...zabawa była świetna a zgadywanie niełatwe. Nasza skrzynia skarbów z Tropami była bardzo pomocna.
           
          A co to jest za drzewo?
          Lekcja w SP 6 w naszym fantastycznym ogródku „Cztery pory roku w ogrodzie”, temat „Co ze mnie wyrośnie – czy znasz te drzewa?”. Uczniowie obserwując i badając środowisko przyrodnicze w ogródku, poznawali jakie gatunki drzew rosną na terenie szkoły. Było sporo pracy ale i zabawy.
            
          Otwarcie ekopracowni pod chmurką

          W ramach kolejnego projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW powstała ekopracownia pod chmurką „Cztery pory roku w ogrodzie”. Dziś w obecności Panów Prezydenta Miasta Zgierza i Naczelnika Wydziału Edukacji i Młodzieży nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Najmłodsi uczniowie dokonali prezentacji pomocy dydaktycznych stanowiących wyposażenie ekopracowni.

             

          Dzień Ziemi to dobry moment, aby zaprezentować, jak postępują prace związane z tworzeniem naszego ogródka. Przypominamy, ze w ramach projektu realizowanego przy współpracy z WFOŚIGW w Łodzi, przy udziale Pana Ogrodnika została zasiana łąka kwietna. Jak tylko wrócicie do Szkoły zobaczycie, jak pięknie zmienia się jej otoczenie.

          Utworzenie punktu dydaktycznego „Cztery pory roku w ogrodzie” przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi. Miło nam poinformować o kolejnych krokach związanych z projektem ekologicznym realizowanym przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Efekty prac najlepiej obejrzeć na zdjęciach.


          PROJEKT

          „Woda źródłem życia”

          Wartość ogólna zadania: 37 218 PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 33 496 PLN

          Czas realizacji: IX 2019 – VI 2020

          Ogłoszono wyniki konkursu „EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH NA ROK SZKOLNY 2019/2020″. Szkoła Podstawowa nr 6 w Zgierzu znalazła się wśród Laureatów Konkursu.  to już trzeci projekt ekologiczny realizowany w naszej Szkole. 

           

          Dwa dni warsztatów ekologicznych dla najmłodszych to kolejny etap projektów dofinansowanych przez WFOŚiGW w Łodzi. Uczniowie klas I, II i III zrealizowali własne projekty tworząc kolorowe torby ekologiczne. Certyfikat Szkolnego Klubu Ekologów SP6 zobowiązuje.

           

           

           

           

           

           

          29 września odbyła się kolejna wyprawa młodych ekologów SP6. Prowadziła przez Sulejowski Park Krajobrazowy, gdzie mogliśmy zobaczyć tamę na Zalewie Sulejowskim, Groty Nagórzyckie i Rezerwat Niebieskie Źródła. Wyprawę zakończyliśmy zwiedzaniem Skansenu Rzeki Pilicy, w którym znajdują się m.in. eksponaty Zgierzanina- młynarza Jana Ekiela. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się domkom pszczół murarek  oraz podziwiać hodowlę koników polskich. Bogaty w wydarzenia dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

           

          Kolejna wyprawa SP6 zrealizowana została w ramach zeszłorocznego projektu „Woda źródłem życia” dofinansowanego przez WFOŚiGW. Prowadziła ścieżką przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Obejmowała Las Łagiewnicki ze szczególnym uwzględnieniem stawów w Arturówku oraz rezerwatu Struga Dobieszkowska. Uczniowie klasy IVa i IVc mieli okazję zbadać czystość wody na podstawie żyjących w niej organizmów. Obserwowali naturalną , meandrującą rzekę z jej florą i fauną. Powrócili pełni wrażeń.

            

           

          Celem konkursu fotograficznego „CZŁOWIEK, WODA, ŻYCIE” było uchwycenie w fotografii znaczenia wody dla człowieka w każdym możliwym aspekcie. Oceniana była kompozycja jak również pomysł ukazania tej zależności. I tu pojawił się PROBLEM! Jury, mimo wielogodzinnych obrad, burzy mózgów, konsultacji wszelakich nie potrafiło się porozumieć, co do wyodrębnienia najlepszej pracy. Cóż potwierdza się przysłowie: „gdzie trzy osoby tam cztery zdania”. Zawarto więc wielki kompromis- wszystkie pokazane wyżej prace są THE BEST!!!!

            

           

          W naszej Szkole Dzień Ziemi był zawsze obchodzony w sposób bardzo intensywny, urozmaicony, aktywny i atrakcyjny. Niestety, sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła zorganizować tego święta, tak jak byśmy pragnęli:( Ale mimo tego, że nie odbyły się liczne, zaplanowane warsztaty, wyjazdy to nie załamujemy się i staramy się działać aktywnie w miarę naszych możliwości.

          I tak: w ramach projektu „Woda źródłem życia”, realizowanym pod auspicjami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, odbył się konkurs plastyczny pt. „Krajobraz z wodą w tle”. Sami zobaczcie, jakie cudowne prace wpłynęły. Bardzo trudno było nam wyodrębnić najlepsze. Ale po burzliwych naradach wybraliśmy te najciekawsze.

            

           

          9 marca 2020 r. odbyły się kolejne warsztaty – „Eksperymenty z wodą” zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW „Woda źródłem życia”. Uczniowie klas: Vb, IVa, VIIId, VIIIf, VIIIa mieli okazję poruszyć kilka tematów związanych z wodą m.in. : kolory wody, filtrowanie wody, przesiąkanie wody przez różne podłoża, rozpuszczalność wody, czy badanie jej czystości.

            

           

          2 listopada klasy 3a i 3c oraz klasy 6 uczestniczyły w zajęciach twórczych, w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW, pod tytułem „Woda – źródłem życia”. Uczniowie po krótkim teoretycznym wprowadzeniu w tematykę warsztatów, mieli za zadanie wykonać projekt torby ekologicznej i broszki z grafiką i hasłami o ochronie wody.

           

          PROJEKT

          „W poszukiwaniu czystej energii”

          Wartość ogólna zadania: 29 411 PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi: 25 000 PLN

          Czas realizacji zadania: II- VI 2018

          18 czerwca odbyła się ostatnia wycieczka w ramach projektu Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach. Tym razem mieliśmy możliwość brać udział w warsztatach przeprowadzonych w Bolimowskim Parku Krajobrazowym . Dzięki nim nauczyliśmy się rozróżniać i rozpoznawać gatunki drzew oraz rośliny zielone rosnące w puszczy. Podczas spaceru słuchaliśmy odgłosów ptaków i szukaliśmy śladów zwierząt. Przez Puszczę Bolimowską pięknie meandruje Rawka. Następnie udaliśmy się do Skansenu Wsi Łowickiej w Maurzycach ,w którym zgromadzono ciekawe zabudowania z okolicznych obszarów. W Maurzycach zachowany jest także najstarszy na świecie drogowy most spawany. Nasza wyprawa zakończyła się tradycyjną pizzą.

           

           

          Dnia 16.05.2018 r. odbyła się czwarta z dofinansowanych przez WFOŚiGW wycieczek zaplanowanych w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Tym razem wyruszyliśmy w kierunku Bełchatowa, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Nauki- Giganty Mocy. Mieliśmy także okazję oglądać, z tarasów widokowych Żłobnicy i Kleszczowa największą kopalnię odkrywkową węgla brunatnego zwaną „Największą dziurą Europy”. Z podziwem śledziliśmy także proces i plan rekultywacji terenów poodkrywkowych na Górze Kamieńsk będącej największym wzniesieniem w Centralnej Polsce. Atrakcji nie brakło, dostarczył ich Park Adrenaliny, gdzie młodzież kolejką linową wjechała na Górę Kamieńsk, po czym zmierzyła się z ekstremalnymi prędkościami toru saneczkowego. Czas na posiłek i relaks miał miejsce także.

           

           

          Trzecia wyprawa w ramach projektu dofinansowanego przez WSOŚiGW za nami. Tym razem celem wycieczki , która odbyła się 25 kwietnia 2018 r. był Sulejowski Park Krajobrazowy. Młodzież przeszła ścieżką edukacyjną Rezerwatu „Niebieskie Źródła” oglądając wywierzyska krasowe, których barwy są efektem działania rozproszonego światła słonecznego. Wędrówka wiodła wzdłuż rzeki Pilicy, gdzie można było zaobserwować ślady żerowania bobrów. Rezerwat jest także Obszarem „Natura 2000″ ze względu na występowanie wielu siedlisk roślin i zwierząt np. kolonii czapli czy kaczki krzyżówki. Kolejnym przystankiem był Skansen Rzeki Pilicy, pierwsze polskie muzeum poświęcone rzece. Wśród eksponatów znalazły się akcenty zgierskie- modele młynów wykonane przez zgierskiego młynarza Jana Ekiela.

            

           

          Dnia 5 kwietnia 2018r odbyła się druga wyprawa w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Tym razem młodzież wędrowała szlakiem edukacyjnym po Rezerwacie Spała. Na szlaku można było podziwiać osobliwości przyrody: wczesnowiosenne rośliny (zawilec, wawrzynek, przylaszczka, ziarnopłon), ptaki (zięba, dzięcioł, pierwiosnek) oraz pomniki przyrody (np sosna na szczudłach). Trasa wiodła przez las grądowy odcinkami wzdłuż brzegów rzeki Pilicy. Zainteresowanie budził też Ośrodek Sportu i Przygotowań Olimpijskich. Tradycyjnie wycieczka zakończyła się przy smacznej pizzy.

            

           

          13 marca 2018r. odbyła się pierwsza z wycieczek zaplanowanych w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Młodzież z klas III miała okazję uczestniczyć w warsztatach „Abecadło chleba”, własnoręcznie przygotować podpłomyki i zwiedzić zagrodę młynarską w Uniejowie.  Niezwykle ciekawe okazało się zwiedzanie i poznanie zasad działania wiatraka typu „Koźlak”. Następnie uczniowie odwiedzili Geotermię Uniejów, zamek arcybiskupów gnieźnieńskich i rynek miejski.

            

           

          W ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW „W poszukiwaniu czystej energii” odbyły się pierwsze zajęcia. Uczniowie klasy VII i IV oraz III gimnazjum uczestniczyli w bloku zajęć warsztatowych przeprowadzonych przez Ośrodek Ekologiczny „Źródła”. Tematyka warsztatów była ściśle związana z tematem przewodnim projektu. A szczegółowe tematy: „Klimatyczni”, „Niebieska planeta”i „Przejadamy energię” miały uświadomić uczniom, że na globalny klimat mogą mieć wpływ działania każdego z nas.

            


            

          GIMNAZJUM NR 2 LAUREATEM KONKURSU
          „MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA 2014”

           

          PROJEKT

           „Utworzenie Ekopracowni w formie Laboratorium Ekobadawczego w Gimnazjum nr 2 w Zgierzu”

          Wartość ogólna zadania: 42 105 PLN

          Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi: 40 000PLN

          Czas realizacji projektu: VII- X 2014

          Projekt obejmuje zaplanowanie i utworzenie szkolnej ekopracowni przez wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz różnorodne środki dydaktyczne a także stworzenie i wdrożenie programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni.

          www.zainwestujwekologie.pl


           

          PROJEKT

          „Gimnazjum nr 2 wędruje szlakiem
          Centrów Edukacji Ekologicznej”

          Wartość ogólna zadania:25 910 PLN

          Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi :22 770 PLN

          Czas realizacji zadania: IV- VI 2014

           

          W ramach zadania:

          • Uczniowie klas pierwszych odbyli siedem wycieczek do siedmiu parków krajobrazowych województwa łódzkiego, gdzie podczas licznych warsztatów i zajęć terenowych zdobywali praktyczna wiedzę w zakresie ekologii
          • Zakupiliśmy wiele pomocy dydaktycznych, w tym: atlasy, plansze interaktywne, preparaty mikroskopowe, walizkę Eko- Badacza, sprzęt elektroniczny i fotograficzny
          • Zakupiliśmy wiele roślin ozdobnych, które posadzone zostały przed budynkiem szkolnym
          • Przed szkołą zamieszczone zostały postery- tablice informacyjne. Jeden dotyczy parków krajobrazowych województwa łódzkiego, drygi zachęca do zatrzymania się przed  szkołą, gdzie rośnie 9 wiekowych platanów
          • Zorganizowane i przeprowadzone zostały konkursy podsumowujące projekt: Konkurs Botaniczny, Konkurs Geograficzny, Konkurs Fotograficzny, Konkurs Plastyczny, Konkurs Multimedialny
          • Rozdane zostały bardzo cenne nagrody dla laureatów konkursów.